piątek, 18 marca 2016, 10:36

Puchar Polski – Lech i Legia bliżej finału

15 i 16 marca, zostały rozegrane pierwsze półfinałowe mecze piłkarskiego Pucharu Polski. Lech Poznań pokonał u sienie Zagłębie Sosnowiec, natomiast Legia wygrała w War-szawie z Zawiszą Bydgoszcz 4:0.
Puchar Polski – Lech i Legia bliżej finału Puchar Polski – Lech i Legia bliżej finału

We wtorkowym półfinale Lech Poznań mierzył się z Zagłębiem Sosnowiec. Drużyna gości występująca na zapleczu Ekstraklasy, czterokrotnie w historii sięgała po Puchar Polski. Podopieczni trenera Roberta Stanka nie przestraszyli się wyżej notowanych gospodarzy. Już w 16 minucie błąd popełnił bramkarz Lecha Jasmin Burić, lecz napastnik Zagłębia Michał Fidziukiewicz nie wykorzystał okazji.

Jednak drużyna Jana Urbana przejęła inicjatywę i siedem minut przed przerwą objęła prowadzenie. Darko Jevtić dośrodkował do Vladimira Volkova, który strzałem z pierwszej piłki pokonał bramkarza Zagłębia. Po zmianie stron nieznacznie z dystansu pomylił się Jevtić. Sosnowiczanie mogli wyrównać, lecz swoich okazji ponownie nie wykorzystał Fidziukiewicz. Ekipa „Kolejorza” wystąpi w rewanżowym meczu w Sosnowcu 5 kwietnia z jednobramkową zaliczką.

Drugi mecz półfinałowy miał miejsce w środę w Warszawie. Legia podejmowała pierwszoligową Zawiszę Bydgoszcz. Już na początku meczu świetne podanie od Ondreja Dudy otrzymał Aleksandar Prijović. Strzał serbskiego napastnika zatrzymał bramkarz Zawiszy Damian Węglarz. Jednak w 6 minucie gospodarze objęli prowadzenie. Dośrodkowanie w pole karne Tomasza Brzyskiego wykorzystał najlepszy strzelec Ekstraklasy Nemanja Nikolics. Napastnik reprezentacji Węgier na raty pokonał Węglarza. Groźnie na bramkę Legii uderzył głową obrońca Zawiszy Piotr Stawarczyk. Legioniści mogli podwyższyć po ładnej dwójkowej akcji Nikolicsa z Guilherme, lecz Brazylijczyk spudłował. Do przerwy było zatem 1:0.

Pięć minut po zmianie stron, fenomenalnym strzałem popisał się Łukasz Broź. Obrońca Legii po podaniu Ariela Borysiuka uderzył z dystansu nie do obrony. W 63 minucie fatalny błąd popełnił obrońca Zawiszy Jean-Yves M'voto. Piłkę przejął Prijović, który zagrał do Nikolicsa. Reprezentant Węgier zdobył swoją drugą bramkę w meczu. Dziesięć minut później kolejny błąd popełnił kameruński stoper Zawiszy, który sfaulował w polu karnym Kaspera Hamalainena. Z jedenastu metrów uderzył Ondrej Duda. Strzał słowackiego pomocnika znakomicie wyczuł Damian Węglarz. W 79 minucie wynik meczu ustalił Nemanja Nikolics, który dobijając strzał Dudy zdobył swojego trzeciego gola. Podopieczni Stanisława Czerczesowa mają wyraźną przewagę przed rewanżem, który odbędzie się 6 kwietnia w Bydgoszczy.